Gmina ponosi wydatki związane ze zwrotem producentom rolnym podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W jakich podziałkach klasyfikacji budżetowej należy ująć zwrot tego podatku?
Ponoszone przez gminę wydatki na zwrot producentom rolnym podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wskazane jest ujmować w dziale 010 "Rolnictwo i łowiectwo", rozdziale 01095 "Pozostała działalność" oraz w paragrafie 443 "Różne opłaty i składki".
Zasady zwrotu producentom rolnym podatku akcyzowego regulują przepisy ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1948), zwanej dalej ustawą o zwrocie podatku akcyzowego. W myśl art. 3 tej ustawy, zwrot podatku akcyzowego przysługuje producentowi rolnemu, za którego uważa się osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Kwotę zwrotu podatku ustala się - zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o zwrocie podatku akcyzowego - jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT, i stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku, w ramach rocznego limitu ustalonego w sposób określony w art. 4 ust. 2 tej ustawy. Jak wynika z art. 6 ust. 1 ustawy o zwrocie podatku akcyzowego, wniosek o zwrot podatku składa się od 1 lutego do ostatniego dnia lutego oraz od 1 sierpnia do 31 sierpnia danego roku. Elementy, jakie powinien zawierać taki wniosek, określono w art. 6 ust. 2 tej ustawy, a także w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 stycznia 2024 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. poz. 106).