Dzień dobry,
Bokser, fan gdańskiej Lechii i Żołnierzy Wyklętych, były ochroniarz hotelowy, ojciec trójki dzieci. A także doktor historii, niedawny szef gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej - o tym, kim jest Karol Nawrocki pisze dzisiaj Piotr Głuchowski.
Tylko na "Wyborczej" przeczytacie także historię z ośrodka badawczego, działającego przy Uniwersytecie Jagiellońskim:
- Zgłosiłyśmy, że czujemy się mobbowane przez nową przełożoną. Komisji nie powołano, koleżanka się zwolniła, a mnie dyrektor oskarżył o zniesławienie. W sądzie wykorzystał screeny naszych prywatnych rozmów, znalezionych na służbowym komputerze koleżanki - mówi dr Anna, była pracownica NCPS Solaris w rozmowie z Angeliką Pitoń.
Urząd Ochrony Danych Osobowych i prokuratura problemu jednak nie widzą. Według nich w tym wypadku nie doszło do złamania tajemnicy korespondencji.
Polecam także tekst z okazji 80. rocznicy kapitulacji Festung Breslau, ostatniej Twierdzy Hitlera, która broniła się nawet po jego samobójstwie. Kapitulację podpisano po 80 dniach oblężenia. Zobojętnienie, apatia - te słowa przewijają się w relacjach obrońców i mieszkańców. Śmierć była wszędzie, na każdym skwerku grzebano zmarłych.
O tym, jak wyglądała codzienność podczas obrony, kto był katem, a kto ofiarą i dlaczego Festung Breslau czekała na cud - przeczytacie w tekście Beaty Maciejewskiej. A w kolejnych dniach na "Wyborczej" opowiemy o początkach polskiego Wrocławia i ogromnej powojennej wymianie ludności w mieście.