Pracownik młodociany jest zatrudniony w ramach umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego od 1 września 2024 r. Ile wynosi w jego przypadku okres wypowiedzenia tej umowy?
Sposób postępowania w przypadku rozwiązywania z pracownikami młodocianymi (osobami, które ukończyły 15 lat, a nie przekroczyły 18 lat) umów o pracę w celu przygotowania zawodowego wskazuje art. 194 K.p. Nakazuje on stosowanie w tym przypadku przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów o pracę na czas nieokreślony ze zmianą przewidzianą w art. 196 K.p. Przepis ten dopuszcza sytuacje, w których możliwe jest wypowiedzenie takiej umowy. Należą do nich przyczyny leżące po stronie młodocianego, np. niewypełnianie obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych, stwierdzenie nieprzydatności do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe
lub przyczyny leżące po stronie pracodawcy, np. ogłoszenie upadłości lub likwidacji, reorganizacja zakładu pracy uniemożliwiająca kontynuowanie przygotowania zawodowego.
Wypowiedzenie umowy o pracę, o jakiej mowa w pytaniu, może nastąpić tylko w przypadku zaistnienia jednej z powyższych przesłanek. Z kolei okres wypowiedzenia takiej umowy Czytelnik ustala w trybie art. 36 § 1 K.p. (umowę w celu przygotowania zawodowego zawiera się na czas nieokreślony, a w wyjątkowych przypadkach - na czas określony), który przesądza, że okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. (...)