Piątek, 25 lipca 2025
redaktor działu Nauka, Klimat i Zdrowie
Prawo mówi, że nie wolno grodzić brzegów jezior czy rzek w Polsce, ale kto by się tym przejmował. Anna Maziuk przyjrzała się, jak to działa na mazurskich jeziorach. Wniosek? Jest fatalnie. Betonowe płoty dochodzą do linii brzegu, odcinane są całe półwyspy, a do jezior, które niegdyś bez trudu można było obejść, teraz nie ma prawie dostępu. Wspólne dobro jest zawłaszczane przez cwaniaków. Przepisy i kary nie są egzekwowane.
Pierwsze komentarze czytelników? „Państwo z kartonu” – trudno się z tym nie zgodzić.

Tegoroczny lipiec w Polsce jest zdecydowanie mało wakacyjny. Upałów raczej nie będzie. Nadchodzi kolejny niż genueński – prognozuje nasz redakcyjny meteorolog Krzysztof Drozdowski. To oznacza, że przed nami deszczowy i chłodny tydzień. Mogą zdarzyć się nawet podtopienia.

A w Skandynawii żar. Niektóre obszary Norwegii po raz pierwszy w historii odnotowały temperaturę sięgającą 30 stopni Celsjusza przez 13 dni z rzędu. To o 8-10 stopni Celsjusza więcej niż przeciętna dla lipca.

Upalnie jest nawet pod wodą. Ocean pochłania ponad 90 proc. energii cieplnej, która zostaje w systemie klimatycznym na skutek spowodowanego przez naszą cywilizację globalnego ocieplenia. Ale nie jest studnią bez dna. Coraz częściej jego temperatura jest o kilka stopni wyższa od normy, czasem przez wiele miesięcy, co bywa zabójcze dla podmorskiego życia – pisze Aleksander Gurgul. Możliwe, że zbliżamy się do punktu krytycznego w systemie klimatycznym Ziemi.

Gorąco jest też w polityce. Dzisiaj Sejm przegłosował wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Głównym zarzutem jest zablokowanie 300 mln zł z naszych abonamentów, które nie trafiły na konto publicznych mediów.
Bardzo mnie cieszy to, że władza ustawodawcza wreszcie korzysta ze swoich uprawnień, by ograniczyć sobiepaństwo jednego człowieka, który nigdy nie ukrywał swoich partyjnych sympatii.

Sejm zgodził się także na doprowadzenie siłą przed komisję śledczą ds. Pegasusa Zbigniewa Ziobry. Były minister sprawiedliwości już po raz ósmy nie stawił się na przesłuchanie.

Moje uznanie zdobył też prezydent Emmanuel Macron, który zapowiedział, że Francja uzna państwowość Palestyny, tak jak to uczyniło już prawie 150 państw na świecie, w tym niektóre państwa Unii Europejskiej, takie jak Hiszpania czy Irlandia.
Izrael i USA potępiły tę decyzję. Polska zaś nie zajmuje w tej sprawie jednoznacznego stanowiska. Myślę, że to wstyd w świetle tego, co się obecnie dzieje w Strefie Gazy. Żaden cel polityczny, żadna racja stanu nie może stanowić alibi dla głodzenia ludzi na śmierć.
To dzięki osobom, które subskrybują Wyborcza.pl, możemy tworzyć nie tylko ten newsletter, ale też reportaże, wywiady i śledztwa. Dziękujemy! Jeśli jeszcze nie masz prenumeraty cyfrowej, sprawdź aktualne promocje TUTAJ.
TEMATY DNIA
NIE PRZEGAP
DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ