Gąbka pełni rolę ochronną przed ostrymi skałami, które delfiny przeczesują przy dnie w poszukiwaniu ryb.
Jak naukowcy poinformowali na łamach pisma "Royal Society Open Science", to zachowanie - przekazywane zresztą z pokolenia na pokolenie - jest trudniejsze, niż wygląda. Polowanie z gąbką na pysku zakłóca bowiem ostrość zmysłu echolokacji u delfinów.
Jest więc „jak polowanie z zawiązanymi oczami – trzeba być naprawdę dobrym, świetnie wyszkolonym, żeby to się udało" – powiedział agencji AP Mauricio Cantor, biolog morski z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie. Pewnie dlatego tylko ok. 5 proc. populacji badanych delfinów stosuje tę taktykę.
Odkrycie to jest co najmniej tak niezwykłe, jak to, że
orki używają wodorostów, żeby podrapać się nawzajem po plecach. Albo to, że te szczytowe drapieżniki oceanu
czasem oferują ludziom "przekąskę".
Lis kradnie buty
„Poszukiwany za kradzież obuwia" – ogłosiła Służba Parków Narodowych USA na plakacie przedstawiającym lisa trzymającego sportowy but w pysku. Od kilku dni prowadzi intensywną kampanię informacyjną, uczulając gości, aby na noc nie zostawiali butów poza namiotem.
Dla wędrowców, którzy nie przepadają za zapachem przepoconego obuwia, może to być trudne przeżycie.
Prawdopodobnie to właśnie zapach sprawia, że lisy zakradają się pod namioty i wykradają górskie buty. Mogą też do nich sikać, żeby zostawić swój zapach.
Zabawna kampania służb parkowych („Kradziej Trampek", „Nocny Mieszacz Par" - to tylko niektóre z określeń na plakatach) przypomina także o istotnym problemie, jakim jest synantropizacja - przyzwyczajenie się dzikich zwierząt do ludzi. Dlatego absolutnie nie należy ich karmić.
O niebezpiecznej synantropizacji niedźwiedzi
opowiadał nam dr Bartosz Pirga z Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
"Zwierzę Roku"Z kronikarskiego obowiązku muszę odnotować, że ministerstwo klimatu i środowiska ogłosiło wyniki plebiscytu pt. "Zwierzę Roku 2025". Nie wiadomo dlaczego padło na bociana. Zbiegło się to w czasie ze wstrząsającym tekstem Roberta Jurszy, który opisał, jak pod Redzikowem (woj. pomorskie) ratowano bociana, który najadł się śmieci.
"Wymiotował szkłem i dziecięcymi smoczkami".
Resort informuje, że plebiscyt na 2026 r. wystartuje jesienią (internetowe głosowanie zaplanowano na listopad). Pytanie tylko, czy będę mógł zgłosić kandydaturę niedźwiedzi z Cisnej. Strona resortu wskazuje bowiem, że "każdy będzie mógł oddać głos na kandydatury gatunków rodzimych zwierząt, zebranych od parków narodowych i jednostek podległych oraz wydziałów nauk przyrodniczych uniwersytetów z całej Polski".
Rzecznik ministerstwa obiecał, że będzie pamiętał o moim zgłoszeniu. Pożyjemy, zobaczymy.