Czy wiesz, że 24 czerwca obchodziliśmy
Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę?
Aż 2 miliony Polaków zmaga się z tą chorobą, ale leczy się zaledwie niecałe 5% z nich?
Osteoporoza nazywana jest cichym złodziejem kości, ponieważ osłabia je, zwiększając ryzyko groźnych złamań – w tym najniebezpieczniejszego, czyli złamania szyjki kości udowej. Upadek na prostej drodze może mieć katastrofalne skutki.
Osteoporoza jest podstępna, bo przez lata rozwija się bezobjawowo, a jej pierwszym symptomem jest właśnie groźne złamanie kości...
Złotym standardem jest densytometria – bezbolesne badanie gęstości kości. Ryzyko osteoporozy wzrasta z wiekiem i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Pamiętaj o działaniach profilaktycznych, które zmniejszają ryzyko osteoporozy, tj.:
- zbilansowana dieta - bogata w wapń i witaminę D,
- regularna aktywność fizyczna, w tym ćwiczenia siłowe,
- unikanie alkoholu,
- zaprzestanie palenia tytoniu,
- leczenie zaburzeń hormonalnych (szczególnie u kobiet).