Skrzynka do zadań specjalnych

Skrzynka : ala, Subskrybuj: RSS, Alias:

Same Plusy!

  • Niepodam.pl nie wymaga rejestracji, aktywacji, nie wysyła SPAMU!
  • Nie dostaniesz spamu na swoją prywatną skrzynkę E-mail
  • Nigdy nie usuniemy Twojej skrzynki i będziesz mógł przypomnieć sobie hasło do innej strony kiedy chcesz
  • Używając aliasów nikt inny nie będzie wiedział jakiego użyłeś loginu do naszego serwisu
  • Nowe! W dowolnym formularzu rejestracyjnym użyj adresu rozpoczynającego się na a_ (np. a_tomek@niepodam.pl) a Twój link aktywacyjny zostanie automatycznie kliknięty.

Idzie słota, jak zbić rachunki za ciepło? - Jak żyć w nowym lockdownie?

<< Starsza wiadomość Nowsza wiadomość >>

Treść wiadomości:

Idzie słota, jak zbić rachunki za ciepło? - Jak żyć w nowym lockdownie?

Idzie słota, jak zbić rachunki za ciepło? - Jak żyć w nowym lockdownie?

Tym razem cotygodniowy newsletter "Subiektywnie o finansach" nie w piątek, lecz w weekend - wybaczcie drobne opóźnienie - i tradycyjnie zaczynam od kilku ciekawych rzeczy, które znalazłem, specjalnie dla Was, w światowym internecie. 

Jak siedzieć w restauracji, żeby nie złapać Covid-19?Superkomputer policzył i pokazał, że zmniejszone ryzyko zakażenia COVID-19 jest wtedy, gdy siedzimy naprzeciwko siebie przy stole w restauracji, a większe ryzyko jest wtedy, gdy siedzimy obok siebie. Nie każdemu wydaje się to oczywiste, ale teraz mamy na to dowody naukowe!
A jak wirus rozprzestrzenia się w pociągu? Gdzie warto usiąść, żeby było bezpiecznie? Przypominam ciekawe ustalenia brytyjskich naukowców, które warto wykorzystać podróżując np. pociągami intercity (są nowe zasady rezerwacji biletów) 
Przy okazji przypomnę, że komputerowe symulacje – ostatnią przeprowadził superkomputer Fugaku, pracujący w japońskim Centrum Nauk Obliczeniowych – pokazują, że noszenie masek zmniejsza ryzyko, że wirus przejdzie na sąsiednią osobę w takim stężeniu, by ją zarazić.

Co kupujemy przez internet w czasie lockdownu?

Niby to nie lockdown, ale wielu z Was pewnie spędzi najbliższe tygodnie w domu. Zapraszam do obejrzenia mapy najczęściej zamawianych przez internet rzeczy. A jak wygląda Wasza lista? Czego będziecie kupowali w czasie najbliższych tygodni więcej, a czego mniej? Piszcie na maciej.samcik@subiektywnieofinansach.pl.

Gdzie najłatwiej przyswajają innowacje?

Bloomberg Economics ocenił 135 gospodarek pod względem ich skłonności do innowacji i przyswajania istniejących technologii. Jako parametry przyjęto miary takie jak jakość instytucjonalna, infrastruktura IT, klimat biznesowy i kapitał ludzki. Dominują zaawansowane gospodarki, a największy potencjał mają Japonia, Stany Zjednoczone i Niemcy. Niektóre rynki wschodzące, w tym Chiny, też dają radę, podobnie jak Rosja i Brazylia. Polska? Ufff, na szczęście przed Afryką.Ile ofiar naprawdę pochłonął Covid-19?

Dość powszechnie panuje przekonanie, że na listę ofiar Covid-19 powinno zostać wpisanych mnóstwo osób, które z powodu lockdownu lub skupienia się służby zdrowia na leczeniu ofiar wirusa, nie mogły się leczyć na inne choroby i zmarły. Analitycy postanowili pokazać "prawdziwą" liczbę ofiar Covidu. Wyszło im o 200.000 ofiar więcej, niż pokazują epidemiczne statystyki. 
A czy wiecie, że są już polisy, które "płacą" jeśli trafisz z Covidem na OIOM?

O 5:55 rano o pieniądzach. Tak wcześnie jeszcze o nich nie rozmawiałem chyba nigdy 

Wstałem w poniedziałek o 5:30, żeby porozmawiać o pieniądzach. Ale to była dobra rozmowa. (choć chyba zbyt odważna na początku, kiedy jeszcze spałem ;-)).

Inflacja w Polsce najwyższa w UE

Wystandaryzowany dla całej Unii Europejskiej wskaźnik inflacji (HICP) wzrósł we wrześniu w Polsce do 3,8% w skali roku. To wyższy wskaźnik niż podawał niedawno GUS (3,2%), bo inny jest koszyk cenowy, na podstawie którego mierzy się zmiany.
Drugie w zestawieniu dla Unii Europejskiej Węgry wyprzedziliśmy o 0,4 pkt. proc. - wynika z informacji przedstawionych w piątek przez Eurostat. W całej Europie pod względem cenowego wzrostu wyprzedza nas już tylko Turcja (11,7%).
Chodzą słuchy, że Narodowy Bank Polski przygotowuje się już do stanowczej reakcji na wzrost cen. A już nie żartując, warto posłuchać rady nie byle kogo, czyli Piotra Patkowskiego, młodej krwi w Ministerstwie Finansów. On niedawno dał nam bardzo dobrą radę co robić z oszczędnościami (jeśli ktoś oczywiście ma).

Coś na pocieszenie...


 

Codziennie rozwalamy system w Waszych sprawach! Zobaczcie nasze najnowsze interwencje!

Wraca lockdown, ale trochę inny. Niezbędnik ostrożnego obywatela

Polecam Wam raport dotyczący lockdownu i tego, jak sobie z nim radzić. Lockdown tym razem jest co prawda dobrowolny - sklepy nie są zamknięte, nie ma zakazu wychodzenia z domu, nikt nie nakazuje pracy zdalnej - ale wiem, że bardzo wiele osób postanowiło ograniczyć kontakty międzyludzkie. I nie jest to zły pomysł, wirusa jest w kraju już bardzo dużo i, jak wszystko na to wskazuje, jego wskaźnik rozptrzestrzeniania się jest wyższy, niż 1.Liczba oficjalnie wykrywanych chorych zbliża się do 10.000 dziennie, 6.000 łózek covidowych jest zajętych (ponoć łączny potencjał to 12.000 łóżek), wykorzystanych jest też 650 respiratorów (potencjał 850-1200, w zależności od źródła).

Ile to będzie kosztowało? Ten lockdown jest łagodniejszy, niż poprzedni, ale wygląda na to, że może trwać dłużej. Policzyłem jakie mogą być jego finansowe konsekwencje, zapraszam do przeczytania minianalizki na ten temat. 

Model matematyczny, nie uwzględniający zbawiennego wpływu soft-lockdownu (ale ten przyjdzie dopiero za 10-14 dni) mówi o tym, że będzie tak:W związku z tym wszystkim polecam cykl artykułów o tym, jak poradzić sobie z życiem, gdy wychodzenie z domu przestaje być bezpieczne:

>>> Lekarz, urząd, poczta, zakupy... Czy można normalnie żyć w czasie lockdownu? Oto lista rzeczy, które da się załatwić przez internet, nie ruszając się z domu

>>> O ile wzrosną twoje domowe rachunki z powodu pozostania w domu? 

>>> Gdzie i jak można zrobić zakupy przez internet? Przegląd możliwości nowych i tych, które już być może znacie
 

Siłownie i kluby fitness: miał być lockdown, a będzie beczka śmiechu?


W ramach obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się choroby Covid-19 rząd postanowił w połowie Polski zamknąć siłownie, kluby fitness i baseny. Wygląda na to, że decyzje jak zwykle były przygotowywane na kolanie, więc znów będzie pośmiewisko z urzędników. Siłownie albo w ogóle się nie zamknęły, albo planują obejść zakaz. Jak? Są co najmniej trzy pomysły. Hitowe!
 

Sztuczna inteligencja i wegańskie jedzenie - plusy i minusy zdalnej szkoły? - Dlaczego technologia nie pomaga w walce z Covid-19? [HOMODIGITAL]

Zachęcam Was do przeczytania kilku najciekawszych tekstów z minionego tygodnia, które ukazały się w bratnim serwisie "Subiektywnie o finansach" - Homodigital.pl

>>> W ciągu ostatnich 50 lat zapotrzebowanie na mięso wzrosło czterokrotnie. Przypuszcza się, że do 2050 r. spożycie mięsa na świecie wzrośnie do ok. 450 mln ton z 335 mln, jakie konsumujemy obecnie. Czy wegańskie mięso jest dla nas ratunkiem? Jak smakuje? Czy jest zdrowsze, niż "prawdziwe"? Czy jest droższe? Zapraszam do przeczytania artykułu Joasi Szałkowskiej.

>>> Nauczyciele, a technologia: co jest zbawieniem, a co utrapieniem? W Dzień Edukacji Narodowej rozmawialiśmy z nauczycielką jednego ze stołecznych liceów. O tym, jak teraz wygląda nauka, co uczniowie przesyłają jej na Messengerze i co zrobiłaby, gdyby została Ministrą Edukacji. Tekst Natalii Mituniewicz znajdziecie tutaj.

>>> Dwugłos o aplikacji Stop-Covid ProteGO Safe. Jak to jest, że technologie niezbyt pomagają nam w walce z wirusem i chorobą Covid-19? I jak niewielu ludzi trzeba przekonać, żeby nasze smartfony stały się bronią w walce z wirusem?

>>> A tutaj pięć zawodów, które są skazane na wyginięcie z powodu rozwoju robotyzacji i sztucznej inteligencji (tak troszkę). Zapraszam do poczytania
 

POSŁUCHAJ PODCASTÓW!

W najnowszym odcinku podcastu „Finansowe sensacje tygodnia” o handlu w niedzielę, godzinach dla seniorów, najbardziej podstępnych opłatach bankowych, o Jose Mourinho, nowościach w Google Pay oraz o banku, który nie rozumie słowa „nieco”. Zapraszamy do posłuchania!

Aby posłuchać podcastu kliknij tutaj

W najnowszym odcinku podcastu "Homodigital, czyli subiektywnie o technologii" rozmawiamy o tym, dlaczego technologie cyfrowe nie pomagają w walce z pandemią, a także o tym, jak pogodzić „cyfrową” walkę z Covid-19 z ochroną prywatności

Aby posłuchać podcastu kliknij tutaj

 

Idą jesienne chłody. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Idzie słota i jesienno-zimowe chłody. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Coraz popularniejszym sposobem na efektywne ogrzanie domu jest pompa ciepła. Nie jest to tania inwestycja, ale… jak szybko może się zwrócić?

Czytaj więcej w felietonie na "Subiektywnie o finansach"

PRZYGOTUJ PIENIĄDZE NA INFLACJĘ

>>> Tutaj dwa słowa o antyinflacyjnych obligacjach skarbowych i o tym, które teraz najlepiej wybrać. A do wzięcia jest nawet 4-5% rocznie na długoterminowych obligacjach i 1% na tych względnie krótkoterminowych

>>> Warto też wiedzieć, że w niektórych bankach pozwalają kupować covidowe obligacje BGK z poziomu zwykłego konta osobistego. Potencjalny dochód może sięgnąć 1,7-1,8% w skali roku

>>> A tutaj trzy w miarę bezpieczne sposoby lokowania oszczędności nie będące depozytami, pozwalające chronić pieniądze przed inflacją

W celu usunięcia maila wpisz ten tekst: fc37e4bc
Aby zaznaczyć ten mail jako spam wpisz ten tekst: fc37e4bc

<< Starsza wiadomość Nowsza wiadomość >>
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją