Newsletter Zwierzęta

Niedziela, 11 maja 2025 r.

Tomasz Ulanowski
dziennikarz działu Nauka, Klimat i Zdrowie

Wróciłem ostatnio do muzyki z płyt CD. Daje oddech w czasach przesytu informacji i nadmiaru internetowych bodźców. No i przywraca wiarę w wartości – jak ktoś żartobliwie, ale i prawdziwie, niedawno napisał: wyrzuciliśmy płyty winylowe, żeby zamienić je na kasety, potem kasety zamieniliśmy na płyty CD, te ostatnie na mp3, a teraz musimy płacić subskrypcję, żeby posłuchać „swojej" muzyki.

Badania naukowe pokazują, że muzykalność łączy nas z innymi zwierzętami.

Jak mawiają antropolodzy, zanim nauczyliśmy się mówić, umieliśmy już śpiewać. Podobnie jest z tańcem. Tańczą również szympansy.

A skoro tańczą, to mają poczucie rytmu. W najnowszym wydaniu pisma „Current Biology" potwierdzają to zresztą naukowcy, którzy poddali analizie niemal 400 przypadków uderzania przez żyjące na wolności szympansy w potężne, wystające z ziemi korzenie drzew (tzw. korzenie szkarpowe). Okazuje się, że szympansy nie tyle po prostu w nie walą, co wybijają na nich rytm.

Zabawna zbieżność. Inni uczeni wykazali niedawno, że poczucie rytmu mają także uchatki, a więc zwierzęta o wiele odleglejsze od nas ewolucyjnie od szympansów. W piśmie „Scientific Reports" opowiedzieli o pewnej uchatce kalifornijskiej (to cały gatunek: Zalophus californianus), która słuchając metronomu, trzymała równiejsze tempo niż niektórzy przedstawiciele gatunku Homo sapiens.


Jak można podejrzeć na youtubie, poczucie rytmu mają również papugi, a muzykalne są psy.

Nie wiem jak Państwo, ale ja czasem przy muzyce płaczę (podobnie działają na mnie niektóre dzieła sztuki wizualnej, np. obrazy Marka Rothki). Z odświeżonej kolekcji polecam szczególnie chopinowską płytę koncertową Leszka Możdżera, dawno temu nagraną w Ukrainie.

Możdżer to nasz narodowy skarb. I to w całym królestwie zwierząt.

- A muzyka to fundamentalna część człowieczeństwa – mówi prof. Catherine Hobaiter, prymatolożka z Uniwersytetu w St Andrews w Szkocji i główna autorka publikacji o beatujących szympansach. – Nie wiemy, od jak dawna ją tworzymy. Nasze badania pokazują, że mogliśmy zacząć na długo przed tym, zanim staliśmy się ludźmi.

PROSTO Z NATURY

Także szympansy zwyczajne rozmawiają niemal jak ludzie - odkryli naukowcy
Słowo 'niemal' ma, oczywiście, znaczenie, ale badacze odkryli u szympansów zwyczajnych to, co prawie przed chwilą odkryli u bonobo, zwanych też szympansami karłowatymi.
CZYTAJ WIĘCEJ

GOI SIĘ JAK NA PSIE?

PO PIERWSZE: NIE KRZYWDŹ

SŁODZIAKI TYGODNIA?

Gonią i patrzą w oczy, ale nie zabijają. Border collie mają to w genach - potwierdzają naukowcy
Badacze z Korei Południowej i USA namierzyli rejony DNA odpowiadające za unikalne zachowania psów pasterskich.
CZYTAJ WIĘCEJ

REKOMENDACJE DLA CIEBIE