Poniedziałek, 12 maja 2025
redaktor naczelny Wyborczej Bydgoszcz
Dzień dobry,

Wchodzimy w ostatni tydzień kampanii przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. PiS dwoi się i troi, żeby temat kawalerki przejętej przez Karola Nawrockiego od seniora przykryć. Czymkolwiek. Nawet opowieściami prezesa Kaczyńskiego o roli przewagi wzrostu Nawrockiego nad Trzaskowskim. Adrian Zandberg dziękuje, Panie Prezesie.

Nowym tematem w wyborczej agendzie staną się plany postawienia prokuratorskich zarzutów prawicowemu historykowi Sławomirowi Cenckiewiczowi. Szczegóły ujawnia Wojciech Czuchnowski. Chodzi o nielegalne odtajnienie i wykorzystanie akt Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

A czego możemy spodziewać się w tym tygodniu ze strony sztabów wyborczych? Analizuje to Arkadiusz Gruszyński. Według ekspertów gra idzie teraz o głosy tych, którzy dotąd nie mają pojęcia, kogo poprzeć.

Dziś wieczorem przekonamy się, kto poradzi sobie najlepiej w wyczekiwanej debacie ze studia TVP. Debata odbywa się w dniu 90. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Część kandydatów odwołuje się chętnie do historycznych postaci. U nas o kulcie marszałka pisze dziś Bartosz T. Wieliński. Koniecznie sięgnijcie po lekturę tego tekstu, jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie mechanizmy rządzą tworzeniem bohaterów narodowych.

Same odwołania do historii nie zmienią teraźniejszości i tego, co zmiany wymaga. Pokazuje to Julia Theus w tekście o tym, w jaki sposób traktowane są kobiety, które poroniły. Gdy tracą ciążę, nie mają prawie żadnego wsparcia. Paulina Szydłowska sama to przeżyła i postanowiła założyć Fundację Ronić Po Ludzku.

Jeśli chodzi o prawa pacjentów, to warto też sięgnąć do tekstu Marii Bielickiej o poznańskim hospicjum dla starszych osób, które działa nie tylko mimo licznych skarg, ale też zarzutów prokuratorskich dla właścicielki. Ostrzegam, że to nie jest artykuł dla ludzi o słabych nerwach. 

Natomiast tym, którym po głowie chodzi, że "rzucić to wszystko i zostać listonoszem",  polecam reportaż Marcina Wójcika, który zatrudnił się na Poczcie Polskiej. Jeśli mieliście marzycielskie wyobrażenie życia listonosza, które wypełnione jest wędrówkami i uśmiechami seniorów, to przygotujcie się na srogie rozczarowanie. Powiedzieć, że Poczta Polska jest w słabej kondycji, to nic nie powiedzieć.

Na koniec coś dla licznego grona miłośników filmowych seriali. Emilia Dłużewska zwraca uwagę na "Yellowjackets" i zastanawia się, dlaczego tak dobra produkcja nie podbiła serc polskich widzów. Stawia swoją diagnozę, po której chce się natychmiast ten serial zobaczyć.


To dzięki osobom subskrybującym Wyborcza.pl możemy tworzyć nie tylko ten newsletter, ale też reportaże, wywiady i śledztwa. Dziękujemy!
TEMATY DNIA
NIE PRZEGAP
PODCAST