Suwerenność cyfrowa – czas na przebudzenie. Poznaj rekomendacje EEC
Wojna w Europie, dominacja globalnych gigantów technologicznych, skokowy rozwój sztucznej inteligencji, rosnące cyberzagrożenia i technologiczny dług sięgający setek miliardów euro – te zjawiska coraz dobitniej pokazują, że kontrola nad danymi, infrastrukturą i kompetencjami cyfrowymi to dziś kwestia suwerenności i przetrwania.
Jak budować własne zdolności cyfrowe? Czego potrzebujemy tu i teraz, by decydować o kierunkach rozwoju, czuć się bezpieczniej, podnosić konkurencyjność gospodarki?
Na te pytania szukają odpowiedzi bohaterowie raportu „Suwerenność cyfrowa. Między dominacją big techów a budową własnych zdolności” – uczestnicy debat tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Przedstawimy Rekomendacje EEC stanowiące kontynuację cyklu podsumowań Kongresu w serwisie WNP Economic Trends.
|
W raporcie zamieściliśmy wnioski z rozmów z przedstawicielami administracji, biznesu, sektora IT i organizacji branżowych.
|
|
Poniżej wybrane głosy opublikowane w Rekomendacjach EEC.
Agnieszka Kubera dyrektorka zarządzająca i prezeska Accenture w Polsce: "Globalne inicjatywy i lokalne rozwiązania powinny i mogą się uzupełniać. Jeśli nie obrażamy się na rzeczywistość, to optymalny jest tu kompromis. Trzeba po prostu mądrze poukładać te puzzle."
Ken Campbell prezes zarządu Grupy Play: "Jednym z tematów związanych z relacjami transatlantyckimi jest rola tzw. hyperscalerów – czyli największych dostawców chmury – w zarządzaniu naszymi danymi. To kwestia, która będzie zyskiwać na znaczeniu. Świat się zmienił i musimy na nowo określić nasze podejście."
Agnieszka Jankowska przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji: "Główny wniosek z mojej pra cy w Radzie Cyfryzacji jest taki, że brakuje nam podejścia, że ro bimy coś razem dla Polski. Ten sam problem, niestety, widać na poziomie Unii Europejskiej."
Grzegorz Brona prezes zarządu Creotech Instruments: "Trump przejął władzę w Waszyngtonie i nagle okazało się, że niezależność – czy to na polu cywilnym, czy na polu kryzysowym – jest bardzo istotna i czeka nas w najbliższej przyszłości duży nacisk na to, żeby tę niezależność odzyskać."
Krzysztof Gawkowski wicepremier, minister cyfryzacji: "Dziś jest coraz większa wiedza o tym, jaką przewagę konkurencyjną daje chmura obliczeniowa. Chcę jasno powiedzieć, że polski biznes chmurowy będzie miał tu moje wsparcie."
Max Dropiński Technology Business Development Director w Grupie Atlas Ward: "Kapitał ma narodowość... Jeśli już budujemy wielkie centra danych, inwestujemy w budowanie tego ekosystemu, to róbmy to z polskim kapitałem."
Marcin Krasuski CEE Government Affairs and Public Policy Lead w Google: "Pierwsza rzecz to polityka zakupowa państwa. Myślę, że państwo nie do końca zdaje sobie sprawę, jaką ma realną siłę w kreowaniu trendów w obszarze cyfryzacji."
Po więcej opinii i wniosków zapraszamy do raportu.
|
|
WNP Economic Trends to platforma, który łączy wiedzę, doświadczenie i świeże spojrzenie na gospodarkę. Stworzyliśmy przestrzeń dla liderów biznesu, ekspertów, decydentów oraz osób realnie wpływających na otoczenie gospodarcze. Zachęcamy do zapoznania się także z poprzednimi raportami.
|
|