Energetyka zaczyna dzień od Newslettera CIRE
piątek, 20 grudnia 2024
Janusz Pietruszyński
Redaktor Naczelny

Za nami robocza część tego tygodnia

Co zapamiętamy z ostatnich dni 

Wchodzimy w przerwę świąteczno-noworoczną


▶︎ W tym tygodniu Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, aby ocenić, czy wsparcie publiczne, jakie Polska planuje przeznaczyć na elektrownię jądrową Lubiatowo-Kopalino, jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.​​​​​

Wsparcie publiczne, jakie Polska planuje przyznać na rzecz swojej pierwszej elektrowni jądrowej, musi zostać ocenione przez Komisję, aby upewnić się, że jest ono zgodne z zasadami pomocy państwa, które mają na celu ochronę konkurencji na rynku wewnętrznym. Zgodnie z regułami konkurencji Komisja oceni również wpływ na wewnętrzny rynek energii UE.

Na obecnym etapie, na podstawie swojej wstępnej oceny, Komisja stwierdziła, że pakiet pomocy jest konieczny i wywołuje efekt zachęty, ponieważ beneficjent nie zrealizowałby projektu bez wsparcia publicznego. Komisja ma jednak wątpliwości, czy środek jest w pełni zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Z tego powodu Komisja podjęła decyzję o wszczęciu szczegółowego postępowania, jeżeli chodzi o:
  • stosowność i proporcjonalność pakietu pomocy. Biorąc pod uwagę trzy różne rodzaje pomocy (zastrzyk kapitałowy, gwarancje, dwukierunkowy kontrakt różnicowy), które łącznie ograniczają ryzyko dla beneficjenta, ważne jest zapewnienie, aby ostatecznie nie przyznano więcej pomocy, niż jest to absolutnie niezbędne. W szczególności Komisja zbada, (i) czy 60-letni okres obowiązywania dwukierunkowego kontraktu różnicowego jest uzasadniony, biorąc pod uwagę pozostałe dwa środki, oraz (ii) czy inne przedsiębiorstwa mogły być zainteresowane prowadzeniem projektu, co mogło skutkować mniejszą kwotą pomocy;
  • wpływ pakietu pomocowego na konkurencję na rynku energii elektrycznej oraz to, czy jest on ograniczony do minimum. Komisja zbada, czy struktura dwukierunkowego kontraktu różnicowego w wystarczającym stopniu zachęca elektrownię do efektywnego działania i uczestnictwa na rynkach energii elektrycznej w ramach jej zdolności technicznych. Jest to ważne, aby zminimalizować zakłócenia na rynku, ułatwić integrację odnawialnych źródeł energii i umożliwić transformację systemu elektroenergetycznego w kierunku obniżenia emisyjności. W szczególności elektrownia powinna planować konserwację i uzupełnianie paliwa w optymalny sposób oraz dostosować produkcję energii do cen rynkowych. Ponadto Komisja nie może wykluczyć, że pomoc nie zostanie przeniesiona na odbiorców energii elektrycznej w drodze umów bezpośrednich.
Komisja przystąpi teraz do dalszego badania w celu ustalenia, czy jej wstępne zastrzeżenia zostaną potwierdzone. Wszczęcie szczegółowego postępowania daje Polsce i zainteresowanym stronom trzecim możliwość przedstawienia swoich uwag. Nie przesądza to jednak w żaden sposób o wyniku postępowania.


▶︎ W tym tygodniu również przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i TAURON Polska Energia podpisali dzisiaj umowę pożyczki, dzięki której spółka otrzyma 11 mld zł na sfinansowanie rozwoju i dostosowanie sieci elektroenergetycznej

To rekordowa kwota – największe w historii finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Środki z pożyczki zostaną przeznaczone na finansowanie wydatków ponoszonych przez spółkę zależną TAURON, tj. TAURON Dystrybucja S.A na rozwój i dostosowanie sieci elektroenergetycznej do potrzeb transformacji energetycznej i zmian klimatu. Pożyczka pozwoli zwiększyć możliwości przyłączenia do sieci elektroenergetycznej kolejnych źródeł wytwórczych. Inwestycje te poprawią elastyczność sieci i zapewnią niezawodność  dostaw energii.


▶︎ Ten tydzień to także podpisanie umowy pomiędzy hiszpańską firmą Windar Renovables oraz austriacką grupą budowlaną PORR, kontrakt dotyczy wybudowania w Szczecinie fabryki, która w szczecińskim porcie będzie produkować komponenty turbin wiatrowych

Na terenie fabryki znajdzie się budynek główny z czterema liniami produkcyjnymi przeznaczonymi do wytwarzania wież wiatrowych, magazyn surowców oraz hale montażowe komponentów wewnętrznych.

Zapraszamy do zobaczenia wizualizacji tego miejsca
 
Sprawdzamy CIRE przed świętami