Odpisy na ZFŚS po przejściu pracownika na emeryturę oraz w razie zatrudniania osoby z niepełnosprawnością
Pracownik w trakcie 2024 r. przeszedł na emeryturę. Jak w tym przypadku należało w 2024 r. obliczyć odpis podstawowy na pracownika i dobrowolny na emeryta na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych? Czy po przejściu na emeryturę na liście wypłat należało zapisać go jako pracownika, czy emeryta?
Przejście pracownika na emeryturę miało wpływ na odpisy (podstawowe i dobrowolne) na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej Fundusz) w momencie ich korygowania w końcu roku.
Odpisy podstawowe na Fundusz ustala się w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz. U. z 2024 r. poz. 288, dalej ustawy o Funduszu). Nie ma legalnej definicji "przeciętnej liczby zatrudnionych", lecz można zastosować używaną w statystyce publicznej, która definiuje "przeciętne zatrudnienie" jako: "średnią wielkość zatrudnienia obliczoną dla badanego okresu (np. miesiąca, kwartału, roku) na podstawie ewidencyjnego stanu zatrudnienia. Przeciętne zatrudnienie w badanym okresie uwzględnia pracowników pełnozatrudnionych oraz niepełnozatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty." (https://stat.gov.pl/metainformacje/ slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/376,pojecie.html).